PL | EN
Twórz
Wiki
Pierwszy raz trafiłeś na naszą stronę?
         Nie masz pojęcia czym jest druk 3D? 

Drogi internauto dobrze trafiłeś! Ta strona wyjaśni Tobie podstawy oraz wprowadzi w pasjonujący świat drukowania w trzech wymiarach.
 
Zastanawiasz się czym faktycznie jest drukarka 3D? Cóż w zasadzie, drukarka 3D jest jak normalna drukarka tylko ... korzysta z tworzyw sztucznych, metalu, betonu, czekolady ( ;-)) itp do druku i drukuje warstwami jedna na drugiej. Warstwy te następnie tworzą obiekt, który chcesz wytworzyć.
    Obrazek przedstawia ogólny schemat działania
technologii nakładania warstwowego.Po co powstały drukarki 3D?

Jest to jedna z technologii szybkiego protypowania (ang.rapid prototyping), mających na celu szybką, precyzyją oraz ipowtarzalną produkcje elementów w technologii addytywnej zazwyczaj sterowanej komputerowo. Technologia drukowania przestrzennego została opracowana pod koniec lat osiemdziesiątych  XX wieku w MIT (Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Instytut Technologiczny w Massachusetts). Jest to jedna z pierwszych metod szybkiego prototypowania.

Technologia drukowania przestrzennego potocznie nazywana drukiem 3D staję się dostępna dla każdego a nie tylko dla wielkich firm i korporacji. Niegdyś futurystyczna wizja a dziś metoda, która pozwala pozbyć się wielu ograniczeń. Twory Twojej wyobraźni mogą szybko i skutecznie przenieść się do rzeczywistości.


Gdy pewnego pechowego ranka Twój ulubiony kubek zostanie uszkodzony nie ma konieczności kupowania nowego, teraz możesz go naprawić lub po prostu wydrukować nowy! Inne piękne przykłady rzeczy, które możesz wydrukować to np: wazony, szachy ... i wiele wiele innych. Sprawdźhttp://www.thingiverse.com/ oraz http://sketchup.google.com/3dwarehouse/ 
by zobaczyć kilka przykładów.


Z jakich maszyn korzystamy?

Nasz park technologiczny składa się z maszyn typu RepRap:

-w wersji standardowej Prusa oraz specjalnych zmodowanych w celach badawczych lub zbudowanych pod wymagania klientów. (np. zwiększone pole robocze do 450x370x300mm)
-MendelMax 1.5 
-Rapcraft PrusAL


Jako działalność wyspecjalizowana zajmujemy się konstrukcją oraz dystrybucją nowych maszyn.


Materiały używane przez 3xD?


Dominują tworzywa sztuczne czyli PLA(Polilaktyd) oraz ABS (Acrylonitrile butadiene styrene).


 

3xD drukowanie w 3D